Polska

Trzy elektroniczne urządzenia wśród finalistów EEC Startup Challenge 2023

Ideą konkursu EEC Startup Challenge, wydarzenia towarzyszącego XV Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu, jest łączenie autorów innowacyjnych pomysłów z inwestorami. W finale znalazło się 15 startupów, wśród których trzy budzą nasze zainteresowanie.

Finaliści tegorocznego konkursu EEC Startup Challenge będą walczyć o wygraną przed uczestnikami Europejskiego Kongresu Gospodarczego – największej imprezy biznesowej Europy Centralnej. Gala finałowa konkursu EEC Startup Challenge odbędzie się 25 kwietnia 2023 roku w Katowicach. 

Terminal płatniczy eyePOS 1.0 © PyeEye

Laserobaria - urządzenie terapeutyczne do przyspieszenia procesu leczenia trudno gojących się ran © Inventment sp. z o.o.

W kategorii Client & Lifestyle - handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego - wśród trzech wybranych firm znalazł się europejski fintech PyeEye o polskich korzeniach i globalnym zasięgu, który opracował pierwszy na świecie komercyjny, pełny ekosystem płatniczy. W 2021 roku system opierał się na biometrii tęczówki oka, a w 2022 r. został rozszerzony i oparty o fuzję biometrii oka i twarzy, udostępniając tym samym docelową usługę PayEye 2.0 z nowoczesną aplikacją mobilną, innowacyjnymi terminalami biometrycznymi drugiej generacji oraz pierwszą na świecie fuzją biometrii oka i twarzy w płatnościach.

W kategorii Health & Biotechnology - medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia, również wśród trzech zauważonych firm, na uwagę zasługuje produkt Laserobaria firmy Inventment sp. z o.o., czyli nieinwazyjne urządzenie terapeutyczne umożliwiające przyspieszenie procesu leczenia trudno gojących się ran, dzięki połączeniu działania tlenu o podwyższonym ciśnieniu, ozonu, światła terapeutycznego czerwonego i UV oraz pola magnetycznego. Urządzenie zwiększa szansę wyleczenia pacjentów z ranami przewlekłymi kończyn spowodowanymi cukrzycą, takimi jak zespół stopy cukrzycowej, ranami pochodzenia tętniczego i żylnego oraz odleżynami, polineuropatią cukrzycową, powikłaniami po radioterapii tkanek miękkich i kości, jak również przewlekle niegojącymi się ranami pooperacyjnymi czy urazami ortopedycznymi. 

W kategorii Modern Economy - przemysł, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo, robotyka, automatyzacja, spośród trzech wyróżnionych firm znalazł się system OptyMator PV, utrzymujący i optymalizujący pracę farm fotowoltaicznych. Projekt dotyczy opracowania uniwersalnego rozwiązania, które niezależnie od poziomu i stopnia ingerencji w instalacje fotowoltaiczną (PV), poprawi jej efektywność działania i użytkowania. System będzie integrował się z instalacją na wybranej warstwie:

  • fizycznej, poprzez instalację optymalnej (minimalnej) liczby czujników IoT;
  • przekształtników DC/AC, poprzez komunikację Systemu z urządzeniami konwertującym energię stałoprądową na zmiennoprądową;
  • importu danych, poprzez interfejs pozyskiwania danych zewnętrznych niezależnie od źródła i charakteru tych danych.

Opracowana zostanie też metoda oceny lokalizacji na podstawie lokalnych parametrów ekosystemu. Całość wspierana będzie bezzałogowym statkiem powietrznym, działającym w trybie autonomicznym lub operatora, wyposażonym w kamerę wizyjną oraz podczerwoną. Dron poprzez realizację video, zdjęć oraz zdjęć podczerwonych, pozwoli na weryfikację anomalii produkcji i uszkodzeń wykrytych na podstawie czujników IoT lub na podstawie przetwarzania danych. System będzie oparty o algorytmy sztucznej inteligencji (wykorzystywane w działaniu i integracji Systemu). W zależności od aplikowalności będą to metody oparte na przeszukiwaniu lub logice, działające na sieciach semantycznych lub probabilistycznych. Ostatecznie kluczowe będą funkcjonalności: monitorowanie (na bieżąco) produkcji energii elektrycznej (e.e.) z farmy PV; nadzór informujący o anomalnych odchyleniach w produkcji e.e. (porównując: dane szczątkowe z poszczególnych fragmentów farmy PV; dane historyczne dla analogicznych okresów w przeszłości.

Źródła: wnp.pl; mapadotacji.gov.pl;