Polska

Innowacyjne firmy z TEK.day Wrocław

30 marca 2023 w drugiej edycji TEK.day we Wrocławiu uczestniczyło 945 odwiedzających, reprezentujących 375 firm. Oczywiście nie sposób przedstawić ich wszystkich, jednak zobaczcie te z nich, które wzbudziły naszą szczególną ciekawość.

Można stwierdzić, że na nasze spotkanie przyszły chyba wszystkie znane firmy z Wrocławia i okolic. Dotyczy to zarówno firm, posiadających swoje duże zakłady produkcyjne w południowej i środkowej Polsce - Grupa ZF, ABB, Diehl Controls, Fideltronik, Fibar, Joynext, LG Innotek, USI, Hanza i kilkanaście innych - jak i światowych koncernów, posiadających w stolicy Dolnego Śląska swoje jednostki B&R – niech za przykład posłużą Jabil, Carl Zeiss czy ponownie Diehl

W spotkaniu uczestniczyły też polskie firmy z Dolnego Śląska, które możnaby określić jako firmy ‘z pierwszych stron gazet’ - Ekoenergetyka Polska, Saule, SatRev, Thorium, PayEye i znowu: wiele, wiele innych, będących ikonami rewolucji przemysłu elektronicznego we Wrocławiu. Bardzo się cieszymy z ich obecności, jednak TEK.day ma dla nas jeszcze jeden niezwykle istotny wymiar: poznajemy cały szereg firm, których nie znaliśmy w ogóle lub znaliśmy jedynie powierzchownie. Przejrzeliśmy listę gości i sporządziliśmy nasz subiektywny ranking ‘szczególnie ciekawych a nieznanych nam bliżej firm OEM’. Zajrzyjcie dalej do artykułu, może też ich jeszcze nie znacie.  

© ARE

Advanced Robotic Engineering to wrocławska firma specjalizująca się w produkcji nowoczesnych robotów wyburzeniowych o napędzie elektrycznym, a właściwie: hybrydowym. Zasilanie elektryczne doskonale sprawdza się w pracach w przestrzeni zamkniętej a napęd hybrydowy zamontowany w robocie umożliwia poruszanie się bez zasilania zewnętrznego do 30 minut. Zdalny monitoring umożliwia lokalizację GPS maszyny poprzez sieć GSM, co pozwala to na bieżącą kontrolę stanu maszyny i wydajności pracy. Dodatkowo, roboty ARE wyposażone są w zdalne sterowanie oraz system chłodzenia, co sprawia że sprawdzają się w pracy w wysokich temperaturach i innych, trudnych warunkach: operator może kierować pracą z bezpiecznej odległości za pomocą ergonomicznego pilota z wygodnym uchwytem i czytelnym ekranem. © ASD System

ASD System z bielska przeniósł doświadczenia budowy aparatów vendingowych z rynku spożywczego na rynek zarządzania zasobami w przedsiębiorstwie. Firma konstruuje automaty wydające np. na artykuły BHP, materiały eksploatacyjne MRO, akcesoria biurowe czy środki ochronne i higieniczne. ‘Zamiast tradycyjnego procesu zaopatrzenia, który wymaga całodziennej dostępności magazynierów, ręcznej ewidencji i inwentaryzacji produktów (co powoduje pomyłki, a często i przestoje w pracy) oraz skomplikowanego procesu zamawiania artykułów, proponujemy system samoobsługowych maszyn vendingowych z aplikacją IDS do zarządzania, dopasowany do indywidualnych’ firma pisze o swojej koncepcji. ASD System podkreśla, iż wszystkie automaty vendingowe oraz ich oprogramowanie są tworzone w siedzibie firmy w Bielsku-Białej. 

Z kolei firma o bardzo podobnie brzmiącej nazwie - AST System - to producent innowacyjnych sterowników oraz zegarów astronomicznych do sterowania oświetleniem ulicznym. Firma działa na rynku oświetlenia ulicznego od 2014 roku, od początku działalności wdrożyła w kraju i za granicą kilka tysięcy sterowników. Jak sama pisze, jej misją jest wyznaczanie nowoczesnych trendów w dziedzinie sterowania oświetleniem ulicznym, co realizuje poprzez wprowadzanie na rynek sterowników z innowacyjnymi funkcjonalnościami, jak np. sterownik ASTmidi, który jest pierwszym na rynku sterownikiem zarządzanym za pomocą smartfona czy też ASTmidi GPS, który posiada wbudowana antenę GPS.

© Biocam

© GISS

Niektóre firmy już znamy, a nawet kilka razy już o nich pisaliśmy, jednak ich produkty wciąż wydają nam się nowoczesne i unikatowe. To tej kategorii na pewno należy zaliczyć wrocławski startup Biocam, który opracował kapsułkę, mogącą zastąpić badania endoskopowe i wykryć wczesne stadium raka jelita grubego. Za pomocą kapsułki można wykonać ok. 60 tys zdjęć układu pokarmowego, które zostają po wyselekcjonowaniu przez AI przesłane do lekarza prowadzącego. Kapsułka zbudowana jest z materiałów biokompatybilnych i nie ulega rozpuszczeniu w kwasach żołądkowych. Ma wbudowany bluetooth, dzięki czemu można ją parować z dowolnym urządzeniem, nawet smartfonem.

Zwróciliśmy też uwagę na firmę GISS, która przyjechała do nas z Warszawy. Firma została założona w 2012 roku, od początku prowadząc działalność na rynku systemów lotniskowych i łączności wojskowej. Rozpoczęła swoją działalność jako dostawca rozwiązań technicznych innych firm, jednak w 2016 roku firma podjęła decyzję o utworzeniu działu B+R i rozpoczęciu działalności rozwojowej w obrębie innowacyjnych i autorskich produktów segmentu łączności satelitarnej. W roku 2018 rozpoczęto zakończoną w 2021 budowę centrum badawczo-rozwojowego GISS. Obecnie firma oferuje systemy łączności satelitarnej, systemy zarządzania ruchem lotniczym i nawigacji a także w rozwiązania dla strzeleckich obiektów szkoleniowych. 

Podobną drogę przeszedł InkBook, polski producent czytników e-booków. Firma powstała w 2009 roku we Wrocławiu i początkowo zajmowała się tylko dystrybucją czytników. W miarę zdobywania doświadczenia i znajomości polskiego rynku, firma zdecydowała się na wprowadzenie własnych produktów dostosowanych do potrzeb polskiego czytelnika i utworzeniu własnej marki, inkBook. Tym samym firma stała się drugim w Europie a pierwszym - i jak dotąd jedynym - polskim producentem czytników ebooków- Wypuszczenie naszego autorskiego produktu dodało nam ogromnych skrzydeł i motywacji do dalszego działania. Zdawaliśmy sobie sprawę, że jeszcze długa droga przed nami, ale odbiór pierwszego produktu przez Użytkowników tylko potwierdzał, że w 2009 r. obraliśmy słuszny kierunek - mówi Chief Executive Officer w inkBOOK Europe, Paweł Horbaczewski. Obecnie firma sprzedaje swoje produkty w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Francji, Czechach, a także w tak dalekich regionach jak Australia czy na Bliski Wschód. 

© Lasertex

Lasertex to z kolei firma ściśle powiązana ze światem nauki, jej działalność związana jest z wdrażaniem wyników prac naukowo-badawczych oraz wspomaganie badań naukowych prowadzonych na uczelniach. Prace badawcze prowadzone w firmie związane są przede wszystkim z opracowywaniem systemów laserowych do pomiaru parametrów i sterowania maszyn sterowanych numerycznie. Aby uzyskać polaryzację wiązki laserowej, Lasertex wykorzystuje unikalną kwarcową optykę laserową o wysokim współczynniku kontrastu 1/1000 i do 20 warstw powłoki. Firma dysponuje unikatowym w skali europejskiej laboratorium i aparaturą do atestacji częstotliwości laserów. 

Działalność kolejnej firmy, T-Master z Warszawy, podobna jest do biznesu prowadzonego przez opisywaną przez nas niedawno firmę Bine. Opracowane przez firmę inteligentne bezdotykowe pojemniki ELMO pomagają w zbiórce selektywnej odpadów komunalnych w mieście. Tradycyjne kosze na odpady umieszczone w estetycznej obudowie wyposażonej w system ważący i czytnik kodów QR umożliwiają rejestrację masy i rodzaju odpadów przekazanych przez poszczególne gospodarstwa domowe danego osiedla. Nowością jest bezdotykowa obsługa pojemników dzięki automatycznym klapom. Kolorowe diody i przyjazne komunikaty głosowe ułatwiają mieszkańcom korzystanie z urządzenia. Dodatkowo dostęp do indywidualnego konta z bieżącą informacją o generowanych odpadach motywuje mieszkańców do segregacji.

© cWatch

I na koniec kolejna firma z Wrocławia, WearTech Solutions, rozwijająca markę cWatch. cWatch to niezawodne urządzenie zaprojektowane specjalnie dla pracowników w środowiskach handlowych, usługowych i magazynowych. Dzięki możliwości wysyłania wiadomości głosowych można szybko komunikować się z dowolnym podłączonym członkiem zespołu (pracownik-pracownik, pracownik-klient, klient-pracownik, pracownik-menadżer, centrala-placówka handlowa). Ponadto cWATCH oferuje szybki dostęp do obsługi zamówień online, a cPANEL umożliwia klientom dotarcie do właściwej osoby za pomocą jednego połączenia, zapewniając obsługę klienta na najwyższym poziomie.