Polska

Ubiegły rok był trudny dla VIGO Photonics

Słabsze wyniki, spowodowane sytuacją makroekonomiczną oraz zawirowaniami w łańcuchach dostaw, nie przeszkodziły firmie z Ożarowa Mazowieckiego snuć nowych planów co do projektów krótkoterminowych oraz strategicznych inicjatyw finansowanych przez UE.

Produkty VIGO Photonics S.A.

VIGO Photonics S.A. powstała w 2002 roku. Jest technologiczną spółką produkcyjną, specjalizującą się w wytwarzaniu materiałów i przyrządów półprzewodnikowych do zastosowań fotonicznych i mikroelektronicznych. Posiada kompletną linię produkcyjną o wysokiej przepustowości - od epitaksji materiałów ze złożonych półprzewodników z grup II-IV (tellur, kadm, rtęć) oraz grup II-V układu okresowego pierwiastków (ind, arsen, gal, antymon), poprzez produkcję chipów detektorów oraz laserów, aż po mikro-montaż i integrację z elektroniką. Dysponuje własnymi nowoczesnymi laboratoriami pomiarowymi, umożliwiającymi szybkie i dokładne badania produktów i półproduktów na każdym etapie wytwarzania. Detektory spółki znajdują zastosowanie przy tworzeniu zaawansowanych urządzeń technicznych w bezpieczeństwie ruchu kolejowego (11,37% sprzedaży), w przemyśle (59,76%) i branży militarnej (11,79%), w badaniach naukowo-medycznych (10,24%) i kosmicznych oraz w ochronie środowiska, bezpieczeństwie i systemach prewencji przed działalnością terrorystyczną. W segmencie materiałów półprzewodnikowych (6,05% sprzedaży), spółka odnotowała spadek r/r (3,18%). 

© VIGO Photonics S.A.

Gorszy rok spółki z Ożarowa Mazowieckiego spowodowany był agresją Rosji w Ukrainie, wysokimi cenami energii oraz zakłóceniami w łańcuchach dostaw komponentów i rosnącą inflacją. Wszystko to podwyższyło znacznie koszty działalności, dało w efekcie niższy poziom sprzedaży i negatywnie odbiło się na wynikach.

Przychody netto w firmie VIGO Photonics wyniosły w 2022 roku 68,6 mln PLN i spadły o 4% w stosunku do roku 2021 (71,5 mln PLN). W działalności operacyjnej firma odnotowała stratę aż o 52%, spadając z kwoty 25,5 mln PLN w 2021 r. do 13,2 mln PLN w 2022 r. Podobnie ukształtował się zysk netto, przynosząc w 2022 roku sporą stratę o 64,6% do kwoty 11,7 mln PLN, skorygowanej o podatek odroczony do 12,1 mln PLN, w porównaniu z zyskiem w 2021 roku, który wynosił 33 mln PLN.  

© VIGO Photonics S.A.

Mimo jednak ogromnych trudności, udało się spółce zrealizować założone cele, czyli zredukować bazę kosztową, przeprocesować podwyżki cen z klientami, zarządzić łańcuchem dostaw i rozbudować ofertę wraz z siecią sprzedaży poprzez zatrudnienie business developerów na rynkach europejskich w Wielkiej Brytanii i Skandynawii oraz we Francji, Włoszech i Hiszpanii. W 2022 roku firma rozpoczęła współpracę z Digi-Key Electronics, jednym z największych dystrybutorów sprzętu elektronicznego w USA. 

Jednym z sukcesów VIGO Photonics w 2022 roku był wybór przez NASA detektorów podczerwieni do misji Artemis, które odpowiadały za monitorowanie pracy kluczowych systemów środowiskowych w statku Orion i umożliwiały pomiar stężenia dwutlenku węgla, wody i tlenu wewnątrz kabiny oraz skafandrów. We wrześniu 2022 r. do spółki został dostarczony nowy reaktor epitaksjalny do produkcji materiałów półprzewodnikowych, a uruchomienie produkcji nastąpiło w styczniu 2023 r.

© VIGO Photonics S.A.

Obecnie firma z Ożarowa Mazowieckiego zamierza przyspieszyć wzrost sprzedaży detektorów i modułów detekcyjnych MCT, InGaAs i InAsSb poprzez dalszy rozwój prac B+R i zespołów sprzedażowych. W swojej strategii do 2026 roku spółka planuje: 

  • eksplorację rynku detektorów MCT (HgCdTe), w tym ekspansję (geograficzną, segmentową) w obszarach rynku nieobjętych regulacjami wyłączającymi stosowanie rtęci i kadmu w detektorach;
  • rozwój technologii detektorów i modułów podczerwieni z materiałów powstałych na bazie związków z III i V spółki układu okresowego pierwiastków, zgodnych ze wspólnotową dyrektywą Restriction of Hazardous Substances (RoHS);
  • rozwój epitaksji materiałów półprzewodnikowych III-V oraz produkcji źródeł bliskiej podczerwieni (laserów VCSEL);
  • rozwój technologii źródeł podczerwieni oraz technologii systemów optoelektronicznych i fotonicznych układów scalonych dla średniej oraz krótkiej podczerwieni;
  • rozwój technologii matryc detektorów podczerwieni.

W 2022 roku w VIGO Photonics pracowało 209 osób, w tym 166 z umową na czas nieokreślony. Grupę kapitałową tworzą podmioty: VIGO Photonics Taiwan z Azji Wschodniej, VIGO Photonics Inc z USA, VIGO WE Innovation sp. z o.o. oraz VIGO Ventures ASI sp. z o.o.

Opracowała Agnieszka Kubasik

Źródła: sprawozdanie finansowe Vigo Photonics S.A. za 2022 rok