Polska

LUG wymieni prawie 40 tys lamp ulicznych w Warszawie za 39,4 mln PLN

Prezes firmy LUG S.A. Ryszard Wtorkowski podpisał z Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie umowę na dostawę i wymianę 36,7 tys lamp ulicznych LED. Jest to już drugi wygrany przez producenta z Zielonej Góry przetarg na modernizację oświetlenia w stolicy.

Ryszard Wtorkowski, prezes LUG S.A. podpisujący umowę z Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie

Do przetargu zgłosiły się trzy firmy, w tym największe międzynarodowe koncerny. Umowa z LUG Light Factory została podpisana 21 kwietnia br. Nowe lampy SAVA oświetlą ponad 2 tys. mniejszych stołecznych ulic. Kompleksowa modernizacja będzie realizowana przez 18 miesięcy i przyniesie co roku 111,5 mln PLN oszczędności. Całkowita wartość oferty wynosi 39,4 mln PLN brutto. Miastu Stołecznemu Warszawa przysługuje także tzw. „prawo opcji” co oznacza, że bez dodatkowego przetargu będzie mogło zwiększyć ilość opraw LED na wartość odpowiadającą dodatkowym 5 mln PLN brutto. 

Jest to już drugie tak duże zamówienie obejmujące wyprodukowanie dla stolicy kilkudziesięciu tysięcy sztuk opraw w technologii LED, realizowane przez Lug Light Factory na zamówienie Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

Jestem dumny, że możemy kontynuować modernizację oświetlenia stolicy. To obecnie największy projekt modernizacji oświetlenia w Europie. Choć jesteśmy polską firmą rodzinną, to mamy kapitał, wiedzę i doświadczenie w realizacji projektów na całym świecie. Jestem przekonany, że drugi etap modernizacji oświetlenia Miasta Stołecznego Warszawy będzie bezprecedensowym projektem na skalę światową — powiedział Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu LUG. 

Zaprojektowane specjalnie z myślą o Warszawie lampy SAVA dają przyjemne światło o temperaturze barwowej 3000K, które łatwo można ukierunkować. Cechują się nowoczesnym wzornictwem ujednoliconym w skali miasta, są trwałe oraz łatwe w obsłudze i utrzymaniu. Charakteryzują się również niemal 3-krotnie mniejszym zużyciem prądu niż zwykłe oprawy sodowe. Są przyjazne dla środowiska i przeciwdziałają zjawisku „zanieczyszczenia światłam”. 

Przetarg był bardzo wymagający, konkurowaliśmy z największymi światowymi graczami. Zwycięstwo cieszy nas podwójnie, bo wygraliśmy nie ceną, ale jakością i parametrami technicznymi. Skuteczna realizacja I etapu projektu, który kończymy w kwietniu br., potwierdza naszą gotowość do działania przy największych i najbardziej wymagających przedsięwzięciach. Praca przy jego realizacji pozwoliła nam nauczyć się wzajemnej współpracy, poznać i zrozumieć potrzeby Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, co jest gwarancją powodzenia realizacji prac drugiego etapu inwestycji — dodał Ryszard Wtorkowski.

SAVA © LUG S.A.

Wymiana oświetlenia w Warszawie to największy tego typu program inwestycyjny w Polsce, a prawdopodobnie również w całej Europie. Za jego realizację, w marcu br. warszawski Zarząd Dróg Miejskich otrzymał nagrodę główną w „Konkursie na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2022 Roku i Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2022 Roku”. Jednocześnie nagrodę specjalną branży oświetleniowej za projekt oprawy SAVY przyznano spółce LUG Light Factory.

Pierwszy etap wymiany oświetlenia dobiega końca. Do całkowitego zakończenia projektu brakuje 3 tysięcy sztuk, które zostaną zamontowane do końca kwietnia 2023 roku. Na ten moment, na ponad 460 odcinkach stołecznych dróg zamontowanych zostało już 32,8 tysiąca opraw modelu SAVA. 

Wymiana ponad 36 tysięcy opraw to oszczędności rzędu 32 mln PLN. Łącznie Grupa LUG wymieni w stolicy ponad ok. 80 tys. sztuk opraw (łącznie z prawem opcji), co pozwoli władzom miasta na zmniejszenie kosztów energii o ok. 111,5 mln PLN rocznie. Kwoty te mogą być jeszcze wyższe, jeśli ceny energii elektrycznej będą rosły. 

Całkowity jednorazowy koszt zakupu opraw i ich wymiany w Warszawie to ok. 89 mln PLN. W tej cenie jest również zakup specjalistycznego oprogramowanie do inwentaryzacji infrastruktury oraz projekty oświetleniowe. Oznacza to, że SAVY zwrócą się już po 1,5 roku, a następnie będą tylko i wyłącznie generować oszczędności w budżecie miasta.

Dzięki beznarzędziowemu systemowi otwierania, oprawy są łatwiejsze w montażu i obsłudze. Elementy konstrukcyjne oprawy, jak również wszystkie połączenia elektryczne zostały zaprojektowane w taki sposób, by serwisowanie ich było szybkie i proste, a w konsekwencji również tańsze. Dzięki takiemu podejściu i obudowie wykonanej ze stopów aluminium, oprawy przetrwają kilkadziesiąt lat. W przyszłości na niższe koszty eksploatacji może wpływać również zastosowanie systemu zarządzania oświetleniem. Oprawy Sava są „smart ready”, co oznacza, że w przyszłości miasto będzie mogło wdrożyć dowolny system zarządzania oświetleniem. Wszystkie oprawy LUG posiadają gniazda Zhaga, które umożliwią integrację z systemem. 

Kompleksowa wymiana opraw pozwoli znacząco zminimalizować ślad węglowy Warszawy. Konsumpcja energii elektrycznej zostanie zredukowana już w I etapie projektu o niemal 28 GWh.

LUG S.A. to spółka holdingowa Grupy Kapitałowej LUG S.A. – jednego z czołowych europejskich producentów profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych. Grupa sprzedaje swoje produkty w Polsce oraz 75 krajach na całym świecie. Posiadająca ponad 33 lat doświadczenia firma z siedzibą w Zielonej Górze, od 2008 roku funkcjonuje jako Grupa Kapitałowa. W jej skład wchodzą: LUG S.A., LUG Light Factory Sp. z o.o., LUG GmbH, LUG do Brasil Ltda, LUG Lighting UK Ltd., TOW LUG Ukraina, BIOT Sp. z o.o., LUG Argentina S.A., LUG Turkey, LUG Services Sp. z o.o., ESCOLIGHT Sp. z o.o. LUG S.A. od listopada 2007 roku jest notowana na rynku NewConnect zarządzanym przez warszawską GPW.