Polska

PIT-Radwar przejmuje Wojskowe Zakłady Łączności nr 2 w Czernicy

W ostatnich latach, skala działalności WZŁ-2 zmniejszała się wyraźnie - o ile jeszcze w roku 2018 przychody firmy wynosiły 74.5 mln PLN, to w roku 2021 było to już tylko 18.2 mln PLN. Teraz WZŁ-2 zostanie wchłonięta przez PIT-Radwar.

© PIT-Radwar

PIT-Radwar jest jedną z największych polskich firm OEM (w roku 2022 zajęła 4 miejsce w TOP100 polskich OEM), osiągając przychody na poziomie 632.5 mln PLN i jednocześnie największą polską firmą z branży elektroniki wojskowej. WZŁ-2 są nieporównywalnie mniejsze – w roku 2022 obroty firmy to 18.2 mln PLN – a co więcej, od roku 2018 skala działalności wyraźnie zmniejszała się z roku na rok (jeszcze w roku 2018 przychody firmy wynosiły 74.5 mln PLN).

Połączenie obu firm nastąpi poprzez przejecie WZŁ-2 przez PIT-Radwar, tj. poprzez przeniesienie całego majątku WZŁ-2 na PIT-Radwar, w zamian za akcje, jakie PIT-Radwar wyemituje i wyda akcjonariuszom WZŁ-2. PIT-Radwar planuje wyemitować nowe akcje o wartości 12.9 mln PLN (stanowi to jednocześnie przybliżoną wycenę WZŁ-2), które zostaną objęte przez Skarb Państwa w zamian za wniesienie majątku WZŁ-2.

W sensie prawnym, połączenie nastąpi z dniem jego wpisania do właściwego rejestru spółki przejmującej, tj. PIT-Radwar, a w tej samej dacie spółka przejmowana, tj. WZŁ-2, zostanie rozwiązana bez postępowania likwidacyjnego. Co ważne, z dniem wpisania połączenia do rejestru, PIT-Radwar przejmie wszystkie prawa i obowiązki WZŁ-2: zezwolenia, koncesje czy ulgi, ale także wszelkie umowy i zobowiązania.

Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 S.A. w Czernicy to firma z bogatą, liczącą 50 lat historią działalności gospodarczej w polskim sektorze zbrojeniowym.  Specjalnością WZŁ-2 są systemy łączności, takie jak aparatownie wielokanałowego radiodostępu simpleksowego AWRS, wozy dowodzenia, kabiny szczelne elektromagnetycznie, rozgłośnie elektroakustyczne, mikrotelefony, rejestratory i inne urządzenia komunikacyjne.

PIT-RADWAR S.A. jest jednym z czołowych dostawców urządzeń z zakresu elektroniki profesjonalnej dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Od kilkudziesięciu lat spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie radiolokacji, radioelektronicznych systemów rozpoznania, systemów automatyzacji i wspomagania dowodzenia oraz powiązanych z nimi systemów uzbrojenia, zwłaszcza przeciwlotniczego.

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!