Polska

Top 50 największych dystrybutorów elektroniki

Po zmaganiach z zakłóceniami w łańcuchach dostaw, ograniczeniami w pracy i rosnącymi kosztami działalności w 2022 roku, dystrybutorzy elektroniki z otwartymi ramionami powitali rok 2023. Zapraszamy do przejrzenia listy wyników tych najlepszych.

Podczas gdy niektóre z przeszkód, jak chociażby globalny niedobór chipów w niektórych sektorach, zostały już złagodzone, dystrybutorzy elektroniki wciąż musieli się zmagać z wysoką inflacją, rosnącymi stopami procentowymi i obawami przed recesją. Nie pomogła też trwająca wciąż wojna w Ukrainie, liczne upadki amerykańskich banków oraz niedobór pracowników. Koszty towarów, pracy i transportu mocno nadwyrężyły marże, ale rozluźnienie łańcucha dostaw półprzewodników i wysoki popyt na niektóre kategorie produktów pozwoliły dystrybutorom pozytywnie myśleć o 2023 roku.

Według Tima Carrolla, globalnego szefa marketingu i e-commerce w Digi-Key, niektóre z nowych trendów rynkowych w 2023 roku obejmują wyższy popyt na łączność bezprzewodową, automatykę przemysłową i elektryfikację, inteligentne czujniki, rozwiązania architektury krzyżowej i szybkie prototypowanie. Twierdzi on, że nastąpił gwałtowny wzrost liczby wprowadzanych nowych produktów w każdej branży: od motoryzacyjnej do medycznej i od automatyki przemysłowej do urządzeń konsumenckich, a projektanci i inżynierowie wracają do innowacji.

Pięciu najlepszych dystrybutorów z listy odnotowało w 2022 roku przychody w wysokości ponad 92 mld USD, co stanowiło wzrost o 2,75 mln USD w stosunku do wyników pierwszej piątki w roku poprzednim. W większości przypadków przychody dystrybutorów były zgodne z rokiem 2021, choć niektóre firmy zanotowały znaczne wzrosty w 2022 roku. Dwaj najlepsi dystrybutorzy na liście, czyli Arrow i WPG Holdings Ltd., ponieśli straty w całym roku.

Avnet i Digi-Key odnotowały wzrost w 2022 r., natomiast Future Electronics pozostał bez zmian. Przychody kolejnych pięciu firm (Smith, Mouser, TTI Inc, Allied Electronics, Inc i NewPower Worldwide) sięgnęły prawie 18 mld USD w 2022 roku. Łączna sprzedaż 45 różnych dystrybutorów elektroniki, którzy zgłosili swoje przychody do Supply Chain Connect, wyniosły 120 mld USD, co stanowi niewielki wzrost w stosunku do całkowitej sprzedaży w 2021 roku, która wyniosła 119 mld USD.

Jeff Ittel, EVP w Flip Electronics twierdzi, że przychody firmy rosły przez pierwsze dwa kwartały 2022, ale zaczęły zwalniać w drugiej połowie roku, przy czym niektóre segmenty, takie jak przemysłowy i motoryzacyjny ładnie się trzymały, ale te związane z IT gwałtownie zwolniły. Klienci bowiem coraz pewniej szukają produktów o krótszym czasie realizacji. Ittel liczy na to, że druga połowa 2023 roku będzie powrotem do normalności

Matt Fonstein, Chief Trade Officer w NewPower Worldwide, określa rok 2022 jako niesamowicie silny jeśli chodzi o popyt klientów na usługi firmy, głównie dzięki dobrym, długoterminowym relacjom z producentami i innymi autoryzowanymi dystrybutorami. Pomogło też finansowanie jednego z największych banków na świecie, które było niezbędne do zrealizowania kilku bardzo dużych transakcji.

Colin Strother, wiceprezes w Rochester Electronics określa rok 2022 jako interesujący dla branży półprzewodników, ponieważ pomimo gorszych prognoz, roczny wzrost na poziomie 4% przyniósł całkowitą wartość przemysłu bliską 600 mld USD. Według Semiconductor Industry Association, amerykańska ustawa CHIPS wywołała inwestycje o wartości 200 mld USD w produkcję półprzewodników w USA. Strother przewiduje ciągłe zakłócenia w łańcuchu dostaw w 2023 roku i twierdzi, że niedobory dotkną tylko określonych kategorii, natomiast inne będą miały nadpodaż. Jako kluczowe czynniki napędzające przemysł półprzewodników określa komunikację bezprzewodową, motoryzację i Internet Rzeczy (IoT).

Luke LeSaffre, Chief Revenue Officer w Fusion Worldwide zauważa, że w 2023 roku klienci potrzebują innych usług i zamiast tylko zapytań o dostawy, szukają również wsparcia w zakresie zarządzania zapasami i łagodzenia nadwyżek dostaw. Przewiduje on przesunięcie w kierunku bardziej unormowanego rynku, gdzie podaż przekracza popyt, a możliwości oszczędzania kosztów są tworzone przez nadmiar zapasów. Obserwuje on również zwiększony popyt na chipy do pojazdów elektrycznych (EV), który może stanowić ponad 50% całkowitej sprzedaży samochodów w USA do 2030 roku, a przyczynią się do tego poprawa zasięgu pojazdów, większa różnorodność modeli oraz ulgi podatkowe. 

LeSaffre spodziewa się, że dynamiczna natura rynku półprzewodników będzie utrzymywać dystrybutorów i nabywców elektroniki w gotowości. Twierdzi, że niemożliwe jest osiągnięcie całkowitej równowagi podaży i popytu w dzisiejszych wielowymiarowych sieciach dostaw, które charakteryzują się złożonym outsourcingiem, specjalizacją i skomplikowaną produkcją chipów. Czyli prawdopodobnie zawsze będziemy mieć albo niedobór, albo nadmiar półprzewodników w co najmniej jednej branży, przy ciągle zmieniającej się strukturze rynku.

Źródło: supplychainconnect

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!