Polska

Dzięki klientom z przemysłu motoryzacyjnego obroty Fitech poszły w górę

Po słabszym roku 2021, obroty Fitech z grupy Fideltronik znowu rosną. Jednak firma wciąż dopiero pracuje nad swoją przyszłością, inwestując w prace badawczo-rozwojowe.

© Fitech

Fitech to kolejna spółka wysokich technologii należąca do właścicieli największego polskiego EMS, czyli Fideltronik. Działalność firmy można podzielić na trzy segmenty: najstarszy z nich to prowadzona już od 2006 budowa testerów i automatyki. W 2013 roku spółka rozpoczęła działalność w kolejnym istotnym segmencie związanym z wysokimi technologiami, tj. tworzenia oprogramowania do zarządzania produkcją, natomiast w 2016 uruchomiono nowy obszar działalności, związany z prowadzeniem prac badawczych i rozwojowych systemów opartych na sztucznej inteligencji.

Po ubiegłorocznym spadku przychodów, z poziomu 51.9 mln PLN w roku 2020 do 45.4 MLN PLN w roku 2021, w ostatnich dwunastu miesiącach Fitech ponownie odnotował wzrost obrotów, które wyniosły 65.4 mln PLN. Jak pisze spółka w sprawozdaniu zarządu, wzrost przychodów był możliwy dzięki rozwojowi współpracy z kilkoma dużymi klientami z branży motoryzacyjnej.

Wraz ze wzrostem skali działalności, poprawiły się też wyniki finansowe firmy: strata operacyjna z roku 2021 w wysokości -5.9 mln PLN zamieniła się w zysk w wysokości 1.9 mln PLN, zaś strata netto -5.1 mln PLN w zysk netto 2.0 mln PLN. Jednak jak czytamy w dokumentach spółki, zarząd był zmuszony dokonać optymalizacji kosztów osobowych zarówno w obszarze działalności badawczo-rozwojowej, jak i operacyjnej’. I rzeczywiście, średnie zatrudnienie w roku 2022 wyniosło 255 osób i było niższe niż rok wcześniej, 274 osoby, zaś na koniec roku Fitech zatrudniał 250 pracowników. Podobnie, pomimo szybkiego wzrostu płac w Polsce, koszty wynagrodzeń firmy wzrosły tylko nieznacznie, z 26.2 mln PLN do 26.8 mln PLN.  

Firma wciąż znajduje się na etapie rozwoju swoich produktów, co jest bezpośrednią przyczyną niskich wyników finansowych: ‘Obszar, w którym działa przedsiębiorstwo, a mianowicie branża wysokich technologii, wymaga dużych nakładów na wytworzenie lub przynajmniej wdrożenie nowych produktów i procesów. Aktualne trendy w branży koncentrujące się wokół autonomicznych maszyn opartych na wykorzystaniu sztucznej inteligencji to szczególnie kosztochłonny segment działalności’. I dalej: ‘Odnosząc się do rentowności 3 podstawowych segmentów sprzedaży Fitech, tj. tworzenia oprogramowania, testerów i automatyki oraz rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji należy wskazać, że w zakończonym roku pierwszy z wymienionych biznesów znacząco poprawił wyniki, drugi wygenerował […] wynik pozytywny, zaś trzeci pogłębił straty. Przy czym straty w obrębie działalności badawczo-rozwojowej oznaczają tak naprawdę rozszerzenie zakresu prowadzonych badań’.

Na rok 2023 Fitech planuje przychody na poziomie 16 mln EUR, czyli około 72.0 mln PLN przy wyniku finansowym oscylującym wokół zera. W roku 2023 kontynuowane będą prace badawczo-rozwojowe związane z opracowaniem technologii inteligentnych maszyn produkcyjnych Firma pisze też o dłuższej perspektywie rozwoju: ‘W dłuższym okresie, tj. od 2024, realizacja założeń sformułowanych w formie budżetów rachunku wyników i bilansu nie stanowi dla przedsiębiorstwa jakiegokolwiek problemu natury technicznej czy ekonomicznej. Z punktu widzenia rentowności umożliwia generowanie stabilnego zysku netto przy rentowności na poziomie ok. 5%’.

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!