Polska

Polsko-amerykańska współpraca wojskowa w kosmosie

Podczas 38. Sympozjum Kosmicznego w Colorado Springs podpisane zostało porozumienie, które zwiększy bezpieczeństwo, stabilność i zrównoważony rozwój operacji wojskowych w kosmosie.

Polsko-amerykańskie porozumienie o współpracy wojskowej w domenie kosmicznej podpisali: Piotr Błazeusz, generał broni i zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP; prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej; James Dickinson, generał dowódca Wojsk Kosmicznych USA. Zapewni ono wymianę informacji dotyczących Świadomości Sytuacyjnej w Przestrzeni Kosmicznej, w ramach tzw. USSPACECOM Data Sharing Programme.

38. Sympozjum Kosmiczne to najważniejsze międzynarodowe wydarzenie, dotyczące polityki i programów kosmicznych, skupiające przedstawicieli sektora rządowego i wojskowego z całego świata. Podczas jego trwania, polska delegacja podpisała ze stroną amerykańską „Statement of Intent on Cooperation in the Space Domain". Współpraca będzie polegała na rozwiązywaniu anomalii, wsparciu w zakresie startu, unikania kolizji i deorbitacji, ocenie koniunkcyjnej, ponownego wejścia w atmosferę oraz utylizacji i wyjaśnianiu zakłóceń elektromagnetycznych. To pierwszy tego typu dokument, który tworzy polityczne ramy dla kooperacji obu krajów.

Podczas sympozjum gen. P. Błazeusz spotkał się z gen. J. Dickinsonem dowódcą U.S. Space Command. Rozmowa dotyczyła planów polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie kosmicznej, a także aktualnego stanu bezpieczeństwa w naszej części Europy, ze szczególnym uwzględnieniem bieżącej sytuacji w Ukrainie.

W ramach Space Chief's Forum, w którym uczestniczył I zastępca szefa SGWP, rozmawiano o szansach i wyzwaniach w operacjach wielodomenowych i rozwoju zdolności w tej dziedzinie. Poruszono także temat postępującego trendu światowych zbrojeń i rosnącej kreatywności militarnej państw w przestrzeni kosmicznej.

Źródło: radar.rp.pl

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!