Polska

Top 100 polskich OEM

Po raz pierwszy dajemy możliwość wglądu w sprawozdania finansowe 100 największych polskich OEM. Dowiedźcie się więc, które z funkcjonujących w zbiorowej świadomości firm faktycznie odnoszą sukcesy, a które przeżywają kłopoty.


Miejsca od 1 do 10

dane w tys PLN

© tek.info.pl

Jeżeli chcesz dostać arkusz Excel z danymi finansowymi wszystkich ujętych w raporcie firm, skontaktuj się z nami. Arkusz zawiera dane o przychodach, zysku operacyjnym oraz netto, sumie bilansowej oraz kapitałach własnych na koniec roku 2019 oraz 2018. 

Grupa Apator

Trudno chyba znaleźć w Polsce firmę, która byłaby tak konsekwentna w swoim działaniu. Apator od lat realizuje jedną, spójną strategię, równolegle rozbudowując pozycję rynkową poprzez wzrost organiczny i sprawnie realizowane przejęcia wraz ze stopniowym zwiększaniem zdolności produkcyjnych. Główną domeną działalności firmy jest opomiarowanie mediów: w skład Grupy Kapitałowej Apator wchodzi poza spółką-matką, zajmującą się produkcją aparatury pomiarowej i łącznikowej, Apator Powogaz (wodomierze), Apator Metrix (gazomierze), Apator Elkomtech (przesył energii), Apator Rector (smart metering), Pafal (liczniki energii), Apator GmbH (dystrybucja produktów Grupy na Rynku niemieckim) oraz Apator Mining (wcześniej zajmowała się produkcją aparatury górniczej, jednak od 2018 roku jej działalność jest wygaszana). 

GK Apator to też jedna z czołowych spółek na polskiej giełdzie. Jednak nie zawsze jej stabilny rozwój znajduje uznanie w oczach inwestorów. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat akcje spółki straciły nieco ponad 25% - w chwili pisania artykułu jedna akcja wyceniana była na 20.4 PLN. Najlepszy pod względem wyceny rynkowej okres to rok 2015: wówczas akcje kosztowały nawet 42.89 PLN, jednak już na koniec roku 2015 – jedynie 29.25 PLN. Kapitał spółki jest bardzo rozproszony, a po kilka procent akcji pozostaje w rękach członków Rady Nadzorczej i Zarządu. 

Bury Sp. z o.o.

Firma została założona w roku 1987 i obecnie posiada aż cztery lokalizacje: siedziba główna znajduje się blisko głównych odbiorców firmy, a więc w niemieckim Lohne, natomiast zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Rzeszowie, Mielcu oraz meksykańskim Huamantla. Przeważająca część produktów firmy jest dedykowana na rynek motoryzacyjny – są to piloty, anteny, systemy głośnomówiące, interfejsy itp. - choć w ostatnim czasie Bury wszedł też na rynek smart home.  

Na koniec roku 2019 Bury zatrudniał około 2.300 osób. Niestety, pandemia COVID-19 ciężko dotknęła całą branżę motoryzacyjną, a więc także i Bury: w lipcu ogłoszono konieczność zwolnienia 500 osób. Na szczęście firma zdołała znaleźć wyjście z trudnej sytuacji i skończyło się na zwolnieniu 264 osób. 

Firma wciąż ma charakter rodzinny i pozostaje w rękach Henryka Burego, założyciela firmy. 

PIT-Radwar SA

To pierwszy na naszej liście przedstawiciel niezwykle dobrze prosperującej i bogatej branży: elektroniki militarnej. Firma w całości należy do narodowego koncernu zbrojeniowego Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. PIT-Radwar posiada cztery lokalizacje: poza warszawską siedzibą główną posiada oddziały w Gdańsku (radiolokacja dla Marynarki Wojennej), Wrocławiu (technika mikrofalowa) oraz Kobyłce (poligon antenowy). W listopadze tek.info.pl dotarł do informacji o budowie kolejnego zakłądu w podwarszawskiej Kobyłce.

Spółka, kontynuująca działalność Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji, od kilkudziesięciu już lat prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie radiolokacji, radioelektronicznych systemów rozpoznania, systemów automatyzacji i wspomagania dowodzenia oraz powiązanych z nimi systemów uzbrojenia, zwłaszcza przeciwlotniczego. 

Rok 2019 był wyjątkowo udany dla PIT-Radwar pod względem sprzedaży: obroty w stosunku do roku 2018 wzrosły o 39%. 

Wilk Elektronik SA 

Wilk Elektronik SA to polski producent pamięci komputerowych marki GOODRAM. Firma założona w 1991 roku jako dystrybutor, już po kilku latach stała się czołowym dostawcą pamięci komputerowych w Polsce. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, aż 70% modułów pamięci sprzedawanych w Polsce pochodziło z Wilk Elektronik, a w pierwszej dekadzie XXI wieku prasa uwielbiała pisać o naprawdę imponujących osiągnięciach rodzinnej firmy z Łazisk, przyczyniającej się do zmiany wizerunku całego Górnego Śląska. 

W połowie 2003 roku spółka przeniosła swoją siedzibę do Łazisk, gdzie powstała fabryka oraz biura o łącznej powierzchni 3.000 m2. Na przełomie 2013/2014 roku firma wprowadziła nową linię produktową skierowaną do rozwiązań przemysłowych GOODRAM Industrial. Również w 2013 roku do portfolio konsumenckiej marki GOODRAM dołączyły produkty Solid State Drive (SSD) oraz Hard Disk Drive (HDD).

Sprawozdanie finansowe Wilk Elektronik SA za rok 2019 ukazuje bardzo istotny, ponad 40-procentowy spadek przychodów, z poziomu 752 mln PLN do 437 mln PLN. Co zaskakujące, wraz z dużym spadkiem przychodów, niezwykłej poprawie uległy wyniki finansowe: wynik operacyjny z niewielkiego minusa skoczył do 11 mln PLN. Niestety, zarówno sprawozdanie finansowe jak i sprawozdanie zarządu są bardzo lakoniczne i nie wyjaśniają przyczyn opisywanych zmian, wskazane jest jedynie, iż spadek dotyczy sprzedaży towarów.  

Grupa WB Electronics

WB Electronics to kolejny przedstawiciel branży elektroniki militarnej na naszej liście. W przeciwieństwie do PGZ, grupa należy do dwóch osób fizycznych oraz funduszu inwestycyjnego. 

Działalność grupy niemal w całości związana jest z elektroniką. Firmy należące do grupy oferują systemy łączności, systemy obserwacyjno-rozpoznawcze czy systemy uderzeniowe. W skład grupy wchodzą: WB Electronics (systemy łączności i dowodzenia), Radmor (radiokomunikacja), Flytronic (systemy bezzałogowe i technologie lotnicze), Mindmade (łączność specjalna), AREX (systemy sterowania uzbrojeniem), 3CityElectronics (projektowanie), Polcam (pomiar prędkości) oraz spółki handlowe oraz serwisowe, odpowiedzialne za poszczególne rynki regionalne. Łącznie Grupa WB Electronics zatrudnia 1.200 osób. 

Medcom SA

Pod koniec 2015 49% warszawskiego Medcom SA zostało sprzedanych Mitsubishi Electric Corporation. Wówczas, firma zatrudniała 200 osób oraz osiągała przychody na poziomie 242 mln PLN. Obecnie przychody wyniosły 321 mln PLN, choć trzeba zauważyć, iż w roku 2018 było to jedynie 228 mln PLN: nawet mając wsparcie bardzo wartościowego międzynarodowego partnera, nie zawsze jest łatwo utrzymać wysoki poziom sprzedaży. Jednak, uwagę zwraca bardzo wysoka rentowność firmy – w roku 2019 zysk operacyjny wyniósł 54 mln PLN, a zysk netto 42 mln PLN. 

Zasadniczą specjalizacją firmy jest projektowanie, produkcja i integracja autorskich systemów przeznaczonych do pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje), trolejbusów, autobusów elektrycznych oraz innych pojazdów elektrycznych, funkcjonujących we wszystkich systemach zasilania trakcyjnego na świecie. Medcom ma też bogatą ofertę dla energetyki i przemysłu, która obejmuje m.in.: zaawansowane zasilacze DC i falowniki dla systemów zasilania awaryjnego, układy odzyskiwania energii oparte na ultrakondensatorach, filtry aktywne i szybkie łączniki bezstykowe.

PCO SA 

To drugi po PIT-Radwar przedstawiciel Grupy PGZ w pierwszej dziesiątce. PCO S.A. produkuje szeroką gamę optoelektroniki: urządzeń obserwacyjnych i celowniczych, wykorzystujących technologię laserową, noktowizyjną i termowizyjną na potrzeby wojska i innych służb mundurowych. Wśród produktów spółki są gogle noktowizyjne i monokulary, gogle lotnicze, a także celowniki dzienno-nocne, kolimatorowe, termowizyjne oraz noktowizyjne. PCO S.A. produkuje również systemy obserwacyjne dla różnych pojazdów, takie jak systemy noktowizyjne i termowizyjne oraz głowice optoelektroniczne z różnymi sensorami (noktowizyjnymi, termowizyjnymi, telewizyjnymi oraz laserowymi), systemy wyświetlania parametrów lotu, systemy kierowania ogniem oraz ostrzegania o opromieniowaniu laserowym. Modernizuje również peryskopy i systemy obserwacyjne dla pojazdów pancernych. Obecnie Spółka zatrudnia ponad 600 pracowników.

AC SA 

Poza Grupą Apator, to drugi przedstawiciel GPW w pierwszej dziesiątce. AC SA to największa w Polsce firma z segmentu instalacji gazowych dla pojazdów, która cieszy się ponad 50% udziałem w rynku krajowym. Ilość aut z instalacją STAG, bo pod takim brandem rozwijana jest sprzedaż spółki, obecnych na polskich drogach, liczy obecnie ponad 1 milion pojazdów. Jednak produkty spółki są sprzedawane nie tylko w Polsce, a sieć dystrybucji obejmuje 50 krajów. 

Firma powstała jeszcze w poprzednim ustroju gospodarczym, bo jej początki sięgają roku 1986. Firma zajmowała się wówczas handlem, produkcją nieskomplikowanej elektroniki oraz produkcją wiązek, jednak prawdziwy przełom to powstanie w roku 1999 marki STAG. Niemal 900 pracowników czyni z AC również jednego z największych pracodawców w regionie północno-wschodniej Polski. Poza instalacjami gazowymi działalność spółki obejmuje produkcję wiązek elektrycznych oraz usługi EMS. 

W ciągu ostatnich pięciu lat AC SA dała zarobić swoim akcjonariuszom ponad 40%. Jednak prawdziwym szczęściarzem jest ten, który od razu uwierzył w potencjał rozwojowy AC SA - kupując akcje w dniu debiutu do dzisiaj można było zarobić 207%. Swój maksymalny poziom akcje AC SA – podobnie jak wielu innych spółek GPW – odnotowywały w roku 2019, kiedy to walory firmy warte były 58.5 PLN.

ES-System SA 

Na dziewiątym miejscu listy znalazł się jeden z liderów polskiego rynku oświetlenia, ES-System SA (obecnie ES-System Sp. z o.o.). Krakowska firma jest też po raz ostatni na naszej liście – jednym z głównych kryteriów jest przeważający udział polskiego kapitału, natomiast pod koniec roku 2019 ES-System został przejęty przez norweski Glamox. ES-System został założony w roku 1990, posiada dwa zakłady produkcyjne w Dobczycach oraz Wilkasach i zatrudnia 750 osób.   

ZM Tarnów SA 

Pierwszą dziesiątkę zamyka kolejny przedstawiciel branży militarnej, czyli Zakłady Mechaniczne Tarnów SA. Wbrew nazwie, działalność spółki nie opiera się jedynie na mechanice – choć trzon oferty firmy to uzbrojenie strzeleckie, dzięki własnemu laboratorium B&R firma produkuje coraz więcej sprzętu opartego na rozwiązaniach elektronicznych. Podobnie jak PIT-Radwar oraz PCO, ZM Tarnów stanowi część narodowego holdingu zbrojeniowego PGZ SA.  

Poprzednia
Strona: 2/7
Następna