Polska

Raport : Elektronika wojskowa 2020

Na naszej liście Top 100 największych polskich firm OEM elektronika wojskowa jest reprezentowana wyjątkowo licznie. Firmy te osiągają wysokie obroty i doskonałe wyniki finansowe. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej branży.

Życie w grupie ...

W efekcie rozlicznych przekształceń i połączeń firm i instytutów, w przeważającej części funkcjonujących jeszcze w czasach socjalistycznych, powstała Polska Grupa Zbrojeniowa. Z pewnością jest to największa grupa kapitałowa na polskim rynku militarnym, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Grupa PGZ obejmuje 32 spółki, pogrupowane w pięć dywizji o bardzo zróżnicowanej specjalizacji. Jedną z dywizji jest domena C4ISR (elektroniki, informatyki i cybertechnologii), obejmująca sześć firm, które bezpośrednio związane są z elektroniką wojskową: OBR Centrum Techniki Morskiej, PIT-Radwar, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Wojskowe Zakłady Łączności nr.1 oraz WZŁ nr 2 oraz Zurad.

Nie wyczerpuje to jednak w naszej ocenie listy spółek blisko związanych elektroniką militarną, wchodzących w skład PGZ. Mając na uwadze istotność rozwiązań elektronicznych dla gotowych produktów oraz dotychczasowy dorobek poszczególnych firm, naszym raportem objęliśmy również Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Przemysłowe Centrum Optyki oraz ZM Tarnów. Według naszej wiedzy, wszystkie te firmy tworzą własną, zaawansowaną elektronikę wojskową.

Drugą dużą grupą kapitałową, odgrywającą kluczową rolę na rynku elektroniki militarnej, jest prywatny WB Electronics. W tym przypadku znacznie łatwiej jest zidentyfikować spółki związane z elektroniką: grupa nieomal w całości oparta jest o firmy tworzące właśnie elektronikę. Z dalszych rozważań wyłączyliśmy jedynie te firmy w Grupie WB, które pełnią w niej funkcje jednostek całkowicie skoncentrowanych na handlu. Grupa WB obejmuje siedem spółek bezpośrednio zaangażowanych w tworzenie modułów elektronicznych.

© tek.info.pl

© tek.info.pl

... i życie poza grupą

Przynależność do grupy kapitałowej to oczywiście dobry, ale nie jedyny sposób na sukces w branży elektroniki militarnej. Na naszym rynku działa kilka niezależnych podmiotów z powodzeniem walczących o wojskowe kontrakty.

Największą tego typu firmą jest warszawski Teldat, którego przychody w roku 2019 zbliżyły się do 90 mln PLN. Jeśli firma zdoła utrzymać imponujące tempo wzrostu z ostatniego roku (21.8%), w przyszłym roku będziemy mogli pogratulować przebicia bariery 100 mln PLN obrotu rocznie. Równie dobrze i nawet w jeszcze szybszym tempie 23.3% rozwija się też stołeczny Transbit czy niewielki Krypton Polska (27.5%).

Strona: 1/4
Następna