Polska

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud Poland razem w sektorze energetyki i IoT

Columbus Energy i Saule Technologies zawarły z Google Cloud umowę o strategicznej współpracy przy tworzeniu nowych produktów wykorzystujących perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne oraz rozwiązań z dziedziny energetyki rozproszonej i internetu rzeczy.

Umowa została ogłoszona na kongresie Impact’22 w Poznaniu. Określa ramowe obszary współpracy i obowiązuje przez 5 lat. Obejmuje wspólne działania w zakresie:

  • współpracy strategicznej w procesie transformacji energetycznej klientów Columbus z użyciem produktów Saule przy wsparciu marketingowym Google Cloud Poland;
  • współpracy technicznej i technologicznej, poprzez zapewnienie Columbus narzędzi i zasobów do przygotowania strategii rozwoju oraz architektury do skalowania działalności Columbus na wybranych rynkach światowych;
  • zapewnienie Saule narzędzi i zasobów w celu rozwoju PESL (perovskite electronic shelf label) i masowej ich komercjalizacji docelowo na wszystkich terytoriach, gdzie grupa kapitałowa Google oferuje swoje produkty chmurowe
  • przygotowanie Columbus Energy i Saule Technologies do skalowania działalności w oparciu o produkty Google Workspace, Google Cloud i Google Ads.

Ponadto strony wyraziły intencję realizacji wspólnych działań w obszarach: 

  • badań i rozwoju w zakresie tworzenia nowych produktów dla sektora IoT; 
  • wymiany informacji o innowacjach i doświadczeniach w sektorze odnawialnych źródeł energii oraz współpracy handlowej w tym zakresie;
  • wsparcia w pozyskiwaniu funduszy na realizację procesu transformacji energetycznej i cyfrowej oraz marketingu, w tym promocji „Karty Zielonej Transformacji” opracowanej przez działającą przy Columbus Fundację Carbon Footprint.

Olga Malinkiewicz, wynalazczyni perowskitów

Saule Technologies to polska firma rozwijająca technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji, które są nie tylko niezwykle lekkie, cienkie i elastyczne, ale także działają wydajnie nawet w sztucznym świetle. Firmę założyli w 2014 roku Olga Malinkiewicz – wynalazczyni metody – oraz Piotr Krych i Artur Kupczunas. Obecnie Saule Technologies to zespół ponad 50 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z ponad 17 krajów. Saule Technologies przez ostatni rok, przy współpracy inżynierów z Korei, Malezji, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Japonii, konstruowała unikatową, pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych. Ogniwa Saule Technologies są idealnym źródłem energii dla wszelkiego rodzaju urządzeń IoT w praktycznie każdych warunkach i lokalizacji, niezależnie od obecności sieci energetycznej.

Niemożność zapewnienia rozwiązaniom IoT niezależnego źródła zasilania była dotąd głównym hamulcem ekspansji internetu rzeczy, ale nasze ogniwa perowskitowe rozwiązują ten problem – mówi Artur Kupczunas, Członek Zarządu Saule Technologies. – Teraz wiele błyskotliwych pomysłów, wspartych innowacyjnymi technologiami Google czy naszych partnerów z Columbusa, firmy bardzo doświadczonej i nowatorskiej na polu fotowoltaiki, wreszcie zyska szansę na realizację.

Pierwszy produkt z zastosowaniem tej technologii jest już produkowany. To elektroniczne etykiety cenowe (Perovskite Electronic Shelf Label – PESL), zasilane ogniwem perowskitowym, pozwalające na wielokrotną zmianę ceny w ciągu dnia, obsługiwane bezprzewodowo i wykorzystujące analityczno-obliczeniowy potencjał chmury Google. Jedną z zalet tej niedostępnej wcześniej technologii jest możliwość skutecznego korzystania z narzędzi sprzedażowych jednocześnie minimalizujących problem marnowania żywności z powodu przekroczenia terminu przydatności do spożycia.                         

Liczba możliwych zastosowań tego niezależnego źródło zasilania jest potencjalnie nieograniczona. W przyszłości ogniwa perowskitowe mogłyby służyć m.in. do zasilania czujników monitorujących lasy i inne obszary zagrożone pożarem czy zapewnienia większego zasięgu dronom dostarczającym np. leki i żywność osobom potrzebującym, przebywającym na trudno dostępnych terenach.

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud będą również współpracować przy rozwiązaniach z zakresu energetyki rozproszonej.

Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy S.A.

Columbus Energy to firma zajmująca się mikroinstalacjami fotowoltaicznymi. Spółka jest notowana na rynku New Connect.

Columbus Energy opracowuje autorski, inteligentny system nadzoru i optymalizacji przepływu energii – PowerHouse. Nasz system HEMS (Home Energy Management System) będzie stanowił narzędzie do inteligentnego zarządzania wszystkimi urządzeniami i wytwarzaną energią w domu. Jest to specjalny algorytm, uczący się zachowań energetycznych tak, by dostosować zużycie energii do potrzeb domowników. Dzięki współpracy z Google Cloud, mamy szansę przyspieszyć wdrożenie tego narzędzia i udoskonalić jego funkcjonalności – twierdzi Dawid Zieliński, Prezes Zarządu Columbus Energy S.A.

Bardzo cieszymy się, że możemy współpracować z Saule Technologies i Columbus Energy – polskimi liderami innowacji w dziedzinie nowych źródeł energii – i wspierać ich w tworzeniu produktów, które mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin gospodarki i życia, także dzięki wykorzystaniu narzędzi jakie oferuje chmura obliczeniowa. Zielona transformacja energetyczna przy użyciu technologii cyfrowych to jednocześnie jeden z naszych głównych priorytetów w Google. Nie tylko sami zobowiązaliśmy się do przejścia do 2030 roku całkowicie na energię zeroemisyjną – tworzymy rozwiązania pomagające innym w osiągnięciu podobnych celów – mówi Magdalena Dziewguć, Country Manager Google Cloud w Polsce.

Firmy zakładają, że ich współpraca pozwoli przyspieszyć polską i potencjalnie światową transformację energetyczną i cyfrową, z korzyścią dla wszystkich, przede wszystkim jednak dla społeczności w największym stopniu dotkniętych cyfrowym wykluczeniem lub problemami z zapewnieniem zielonych źródeł energii.