Polska

Polskie elektroniczne urządzenia medyczne w półfinale III edycji Huawei Startup Challenge

Wśród 20 medycznych startupów, które wezmą udział w kolejnym etapie III edycji konkursu Huawei Startup Challenge, znajdują się urządzenia z obszaru healthtech, które mieliśmy już przyjemność prezentować, jak chociażby BioCam czy Q-LAC.

Q-LAC - sensor do badania stężenia mleczanu we krwi u sportowców; BioCam - kapsułka endoskopowa do badań całego układu pokarmowego.

Tegoroczna, trzecia już edycja konkursu Huawei Startup Challenge, organizowana przez Huawei i Startup Academy została poświęcona rozwiązaniom z obszaru healthtech, których zadaniem jest poprawienie zdrowia i kondycji psychicznej pacjentów.

Spośród 168 zgłoszeń do półfinału zakwalifikowało się 20 startupów proponujących rozwiązania przeznaczone dla dzieci i dorosłych oraz pomysły usprawniające np. okulistykę i kardiologię.

Jesteśmy podekscytowani, widząc tak różnorodną gamę projektów, które dotyczą ważnych kwestii związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Oprogramowanie do nieinwazyjnej diagnostyki choroby wieńcowej, systemy wspierające zarządzanie bólem i stanem zdrowia psychicznego pacjentów, technologia do interpretacji wyników badań laboratoryjnych czy leczenie depresji i stanów lękowych za pomocą wirtualnej rzeczywistości – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Wśród półfinalistów konkursu znaleźli się m.in:

  • OASIS Diagnostics – spektrometr przeznaczony do diagnostyki urazów okołoporodowych.
  • BioCam – kapsułka endoskopowa do badań całego układu pokarmowego.
  • Breather ONE – urządzenie do rehabilitacji osób chorych na astmę i choroby płuc.
  • Enzo – kabina wspierająca relaksację i regenerację w miejscu pracy.
  • Neviscope – skaner skóry nakładany na kamerę telefonu komórkowego, pozwalający na wykrycie niebezpiecznych znamion skórnych.
  • Uhura Bionics – proteza sztucznej, elektronicznej krtani.
  • Q-LAC – sensor do badania stężenia mleczanu we krwi u sportowców.
  • PhiLabs – urządzenie Phibox do fizjoterapii wad postawy u dzieci.
  • Clebre – czujnik i system diagnostyczny zaburzeń oddychania w czasie snu (czujnik zaprojektowany przez Industrial Design Studio Mindsailors sp. z o.o. w Poznaniu).

Clebre – czujnik i system diagnostyczny zaburzeń oddychania w czasie snu. Projekt: Industrial Design Studio Mindsailors sp. z o.o.

40% projektów zainteresowanych udziałem w konkursie stanowiły pomysły na aplikacje ułatwiające życie pacjentów, ponad 20% rozwiązania medtechowe, natomiast 8,5% ze zgłoszonych projektów stanowiły pomysły z obszaru mentalhealth. Reszta dotyczyła rozwiązań wellbeing, foodtech, Big Data czy wearables.

Konkurs Huawei Startup Challenge po raz kolejny okazał się wartościową platformą do zaprezentowania potencjału i możliwości polskich startupów z sektora ochrony zdrowia. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej inicjatywy i obserwować postępy oraz sukcesy wybranych projektów. Gratulujemy wszystkim twórcom, których projekty zakwalifikowały się do następnego etapu naszego wyzwania — powiedział Michał Misztal, CEO Startup Academy.

Na półfinalistów Huawei Startup Challenge czeka kolejny etap konkursu i wykonanie zadania. Osoby odpowiedzialne za rozwój startupów z TOP20 muszą przygotować use case’y swoich rozwiązań w formie wideo. Nagrania mają pokazać użytkownikom jak korzystać z rozwiązań oraz ułatwić kapitule konkursu zrozumienie idei stojących za projektami.

Neviscope – skaner skóry nakładany na kamerę telefonu komórkowego, pozwalający na wykrycie niebezpiecznych znamion skórnych; Breather ONE – urządzenie do rehabilitacji osób chorych na astmę i choroby płuc.

28 lutego kapituła Huawei Startup Challenge wybierze finałową dziesiątkę, która zaprezentuje się podczas wielkiej gali na przełomie marca i kwietnia w Warszawie.

Uczestnicy Huawei Startup Challenge walczą m.in. o nagrody finansowe. Trzy najlepsze startupy otrzymają finansowanie na dalszy rozwój. Nagrody ufunduje Huawei Polska.

  1. miejsce — 100 tys. PLN
  2. Miejsce — 60 tys. PLN
  3. 3 miejsce — 40 tys. PLN

Oprócz tego zwycięzcy otrzymają szerokie wsparcie promocyjne oraz szansę na nawiązanie współpracy w zakresie wdrożenia swojego rozwiązania. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu staną przed szansą dotarcia ze swoimi pomysłami do inwestorów oraz przedstawicieli polskich i międzynarodowych firm, co może przyczynić się do pozyskania partnerów biznesowych lub dodatkowego kapitału od funduszy VC czy aniołów biznesu.

Źródło: mamstartup.pl

Zapraszamy na jednodniowe targi elektroniki we Wrocławiu! Zapisz się